Програма "Блакитний прапор"

Блакитний прапор -

екологічний сертифікат, який видається пляжам і маринам країн Європи, Африки, Карибських островів, а також - Нової Зеландії, Канади, на підставі рішення незалежного Міжнародного Журі, та засвідчує їх відповідність вимогам критеріїв Програми.

Мета програми Блакитний прапор

забезпечення сталого розвитку пляжів і яхтено-катерних стоянок за допомогою впровадження строгих критеріїв, яки стосуються якості води, екологічної освіти та інформації, екологічного менеджменту, безпеки та інших послуг.

Програма «Блакитний прапор» була заснована в 1985 році у Франції, в 1987 році вона стала європейською програмою. У 1987 році в програмі брало участь 10 країн (452 пляжів і марин отримали «Блакитний прапор»). У 2003 році програма стала міжнародною. У 2018 році в програмі брало участь 44 країни (4558 пляжів і марин отримали «Блакитний прапор»). Україна отримала право участі в програмі в 2009 році.

 

Згідно з вимогами Програми, пляж повинен задовольняти стандартам 33-х критеріїв, що стосуються екологічної освіти та інформації, якості води, екологічного менеджменту, безпеки і послуг.

Критерії екологічної освіти та інформації включають в себе необхідність звертати увагу громадськості на чистоту (забрудненість) пляжу, інформувати населення про особливо чутливі ділянки прибережної зони з метою їх охорони, включаючи інформацію про об’єкти флори і фауни; про правила поведінки на пляжі; про програму «Блакитний прапор» , а також про про правила отримання пляжем Блакитного флагу.

 

Критерії якості води вимагають відповідності якості води в зонах рекреації міжнародним і національним вимогам і стандартам.

Критерії екологічного менеджменту акцентують увагу на необхідності наявності плану землекористування та розвитку в прибережно зоні, роздільному збору сміття, щоденному прибиранню пляжів під час сезону, відсутністі на території пляжу транспорту, недозволених наметів і відповідністі санітарних приміщень нормам санітарно епідімологіческого контролю.

 

Критерії безпеки і послуг включають в себе обладнання пляжів рятувальними вишками, інвентарем, наявність сертифікованих рятувальників і устаткування, наявність медпункту, доступність питної води і телефону, а також наявність спеціальних пристосувань для осіб з фізичними вадами.

Програма має дві сторони: екологічне виховання та збільшення туристичної привабливості, тому що при її втіленні не тільки проводиться виховна та освітня робота з відпочиваючими, а й більшою мірою гарантується екологічна безпека, безпека плавання відпочиваючих, а також – створення необхідної санітарної інфраструктури.

До переваг від участі в програмі можна віднести наступне:

  • Реалізація програми вважається показником сталого розвитку регіону і призводить до підвищення іміджевої привабливості всього регіону в цілому
  • Пляжі, які отримали «Блакитний прапор», вносяться в лист міжнародної туристичної організації, як рекомендовані для відвідування, і це є певним сигналом для туриста до відвідування того чи іншого пляжу, готелю, міста. Це особливо важливо в умовах кризи, так як існує тенденція при інших рівних умовах, вибирати місця відпочинку, що гарантують безпеку, екологічну чистоту і комфорт.
  • Підвищення конкурентоспроможності вітчизняних пляжів і готелів в ряду аналогічних закордонних готелів, в змаганні за залучення туристів.
  • Можливість залучення спонсорів, додаткові бонуси при проведенні рекламних кампаній

Список учасників програми в Україні тут http://www.blueflag.global/all-bf-sites