Програма "Блакитний прапор"

Блакитний прапор -

екологічний сертифікат, який видається пляжам і маринам країн Європи, Африки, Карибських островів, а також - Нової Зеландії, Канади, на підставі рішення незалежного Міжнародного Журі, та засвідчує їх відповідність вимогам критеріїв Програми.

Мета програми Блакитний прапор

забезпечення сталого розвитку пляжів і яхтено-катерних стоянок за допомогою впровадження строгих критеріїв, яки стосуються якості води, екологічної освіти та інформації, екологічного менеджменту, безпеки та інших послуг.

Ініціатором програми та автором символу «Блакитний прапор» був Томас Джолі. Програма «Блакитний прапор» була заснована в 1985 році у Франції, в 1987 році вона стала європейською програмою. У 1987 році в програмі брало участь 10 країн (452 пляжів і марин отримали «Блакитний прапор»). У 2003 році програма стала міжнародною. У 2018 році в програмі брало участь 44 країни (4558 пляжів і марин отримали «Блакитний прапор»). Україна отримала право участі в програмі в 2009 році.

Згідно з вимогами Програми, пляж повинен задовольняти стандартам 33-х критеріїв, що стосуються екологічної освіти та інформації, якості води, екологічного менеджменту, безпеки і послуг.

Критерії екологічної освіти та інформації включають в себе необхідність звертати увагу громадськості на чистоту (забрудненість) пляжу, інформувати населення про особливо чутливі ділянки прибережної зони з метою їх охорони, включаючи інформацію про об’єкти флори і фауни; про правила поведінки на пляжі; про програму «Блакитний прапор» , а також про про правила отримання пляжем Блакитного флагу.

 

Критерії якості води вимагають відповідності якості води в зонах рекреації міжнародним і національним вимогам і стандартам.

Критерії екологічного менеджменту акцентують увагу на необхідності наявності плану землекористування та розвитку в прибережно зоні, роздільному збору сміття, щоденному прибиранню пляжів під час сезону, відсутністі на території пляжу транспорту, недозволених наметів і відповідністі санітарних приміщень нормам санітарно епідімологіческого контролю.

 

Критерії безпеки і послуг включають в себе обладнання пляжів рятувальними вишками, інвентарем, наявність сертифікованих рятувальників і устаткування, наявність медпункту, доступність питної води і телефону, а також наявність спеціальних пристосувань для осіб з фізичними вадами.

Програма має дві сторони: екологічне виховання та збільшення туристичної привабливості, тому що при її втіленні не тільки проводиться виховна та освітня робота з відпочиваючими, а й більшою мірою гарантується екологічна безпека, безпека плавання відпочиваючих, а також – створення необхідної санітарної інфраструктури.

До переваг від участі в програмі можна віднести наступне:

  • Реалізація програми вважається показником сталого розвитку регіону і призводить до підвищення іміджевої привабливості всього регіону в цілому
  • Пляжі, які отримали «Блакитний прапор», вносяться в лист міжнародної туристичної організації, як рекомендовані для відвідування, і це є певним сигналом для туриста до відвідування того чи іншого пляжу, готелю, міста. Це особливо важливо в умовах кризи, так як існує тенденція при інших рівних умовах, вибирати місця відпочинку, що гарантують безпеку, екологічну чистоту і комфорт.
  • Підвищення конкурентоспроможності вітчизняних пляжів і готелів в ряду аналогічних закордонних готелів, в змаганні за залучення туристів.
  • Можливість залучення спонсорів, додаткові бонуси при проведенні рекламних кампаній

Список учасників програми в Україні тут http://www.blueflag.global/all-bf-sites